Arhitektura in arheologija v Celju

Med obsežno sanacijo celjskega mestnega jedra v letih 2013 in 2014 so pred zgradbo na naslovu Glavni trg 17 odkrili bogate in dotlej neslutene ostanke dveh starorimskih vil in kleti srednjeveške mestne hiše. Kvaliteta najdbe je presenetila in zamajala nekatera do sedaj znana dejstva o antični Celei. Kmalu so strokovnjaki Zavoda in Pokrajinskega muzeja Celje spoznali, da gre za ostaline izjemnega pomena, ki jih je potrebno prezentirati in situ, torej na mestu najdbe samem. Projektu se je pridružil še avtor današnjega slavljenca, arhitekt Nande Korpnik. Ker so bile najdbe neposredno pod prejšnjo pohodno površino, so v ustvarjalno-konzervatorskem timu sprejeli odločitev, da jih bodo prezentirali v sklopu paviljona, ki je bil slovesno odprt jeseni pred tremi leti.

Edinstveni paviljon, ki predstavlja sinergijo znanj in ustvarjalnosti najboljših posameznikov s področja konzervatorstva in arhitekture v Celju, je letos prejel   prestižno nagrado European Heritage Award. Predstavil ga bo njegov avtor in idejni oče, arhitekt Nande Korpnik.

Predavanje bo v Levstikovi dvorani.