Podaljševanje življenja z znanostjo in tehnologijo - v okviru U3O

Hiter napredek kaže na to, da bomo ljudje že v 21. stoletju lahko živeli nekaj desetletij dlje. Nekateri posamezni znanstveniki govorijo, da nam bo uspelo izredno upočasniti staranje. Martin Lipovšek, študent filozofije, ki za magistersko nalogo raziskuje humanistični vidik razvijajočih se znanosti in tehnologij podaljševanja življenja, bo najprej predstavil trenutno stanje le-teh, nato pa delo dr. Aubreya de Greya, ki je identificiral in dal predloge za popravo sedmih vrst škode, ki se tekom let akumulira v telesu in povzročijo staranje. Sledil bo futurističen pogled na možnost doseganja nesmrtnosti (krionika in prenos zavesti v računalnik). Znanstveno-tehničnemu delu bo sledil filozofski del predavanja, v katerem si bomo postavili vprašanja etičnosti, osebne identitete, pravične distribucije ter socioloških prednosti in slabosti, ki bi jih tehnologije podaljševanja življenja prinesle. Predavatelj je avtor več poljudno-znanstvenih člankov v revijah Gea in Življenje in tehnika. Vabljeni!