KNJIGE SO ZAME

Osrednja knjižnica Celje bo z vsemi svojimi enotami  (Dobrna, Šmartno v Rožni dolini, Štore, Vojnik) partner Šolskega centra Celje, kjer pripravljajo bralno skupino Knjige so zame, v kateri bodo z udeleženci brali izbrano literarno delo, se o njem pogovarjali in iskali vzporednice z resničnim življenjem.

Udeleženci bodo pretežno odrasli nad 45 let z največ poklicno izobrazbo, saj so cilji projekta:

• spodbujati razvoj bralne pismenosti odraslih,
  • spodbujati branje leposlovja pri nebralcih,
  • spodbujati razvoj kulturne inteligence,
  • osmisliti individualno branje tako, da vsak bralec občuti pomen in veljavo lastnega razumevanja, doživljanja in vrednotenja leposlovja,
  • razvijati sposobnosti analitičnega in kritičnega razmišljanja ter refleksije o prebranem in o življenju nasploh,
  • motivirati za izobraževanje in vseživljenjsko učenje.

Projekt v celoti financirata Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport ter ESS (Evropski socialni skladi).

Bralna skupina se bo enkrat tedensko srečevala v zimsko-pomladnih mesecih v izbrani knjižnici, srečanja bo vodila posebej za program Knjige so zame usposobljena izvajalka, ki bo v obliki okrogle mize vodila pogovor in pomagala udeležencem k samostojnemu razmišljanju, izražanju mnenj in refleksije o prebranem in življenju na sploh. Osnovni cilj programa je, preko dialoškega učenja, branja in govornega dejanja, popeljati odrasle udeležence programa od točke, ko ne berejo knjig, do točke, ko jim postane branje literature užitek, veselje in potreba.

Foto: Žiga Plahutar