Pomembnost odnosov za rast družine

Prvi odnos, ki ga doživimo in si ga ne moremo izbirati, je odnos s starši, ki pomembno zaznamuje, kako doživljamo in oblikujejo nadaljnje odnose v našem življenju. Družina je veliko več kot le skupina posameznikov. Odnose v družini zaznamujejo odnosi, ki sta jih bila starša deležna v svojih družinah, in odnosi, ki jih kot starša vzpostavljata do svojih otrok. Družinskih vezi in spominov ne zaznamujejo le sedanje potrebe in pričakovanja članov ampak tudi preteklost družinskega sistema in cilji za prihodnost.

Način, na katerega spoznavamo sebein svet okoli nas, zaznamujejo vsaj tri predhodne generacije družine. Posameznik ne more spremeniti svojih izkušenj iz otroštva, lahko pa se bolje zaveda svoje preteklosti in svojega doživljanja ter tako spremeni svoje odzive in omogoči spremembo.

Razumeti razvoj družine, razvojnih obdobij, stresa in specifičnih potreb družinskega sistema je ključno, saj lahko tako bolje razvijamo empatijo in sočutje do članov družine in njihovih razvojnih stisk.

Predaval bo Staš Žnidar, mag. Zakonskih in družinskih študij v oddelku Glasba film.