Drama je biti starš vesoljca

Avtor knjige je dr. Ignac Schmidt, upokojeni klinični psiholog, ki v knjigi Drama je biti starš vesoljca tematizira avtizem. Drugačnost ni dolgočasna, je univerzalna, pravi dr. Schmidt. Avtizem je kompleksna pervazivna razvojna motnja z nevrološko-biološko osnovo, ki se pojavi v otroštvu. Kaže se predvsem kot kakovostno spremenjeno vedenje na področju socialne interakcije, verbalne in neverbalne komunikacije. Obsega širok spekter motenj od lažjih do težjih oblik. Avtističen pomeni »umikajoč se iz odnosov«. Termin avtizma je izposojen iz opisov shizofrenije-za opis posebnega vedenja pri otrocih ga je prvi uporabil otroški psihiater Leo Kanner leta 1943. Neodvisno od Kannerja je leta 1944 pediater Hans Asperger z besedo avtizem opisal bolj inteligentne in funkcionalne otroke, za razliko od Kannerjevega klasičnega avtizma. Med motnje avtističnega spektra (MAS) danes spadajo: Klasični avtizem (Kannerjev avtizem) Aspergerjev sindrom Nespecifična razvojna motnja Rettov sindrom Otroška dezintegrativna motnja Potrebno je razumeti, da je avtizem spekter motenj. Čeprav je Aspergerjev sindrom pojmovan za višje funkcionalni avtizem, tudi tu spekter niha od lažjih do težjih motenj.