Projekti

priporocamo slide Projekt Priporočamo! je skupen projekt splošnih knjižničarjev celjskega območja, ki se je zaključil v letu 2021. Na voljo je ogled arhiva priporočil.

osp2 logo manjsi projekti

Portal Obrazi slovenskih pokrajin je spletni biografski leksikon znanih osebnosti slovenskih pokrajin ter Slovencev v zamejstvu in po svetu. Vanj so združene biografije,  objavljene v regijskih leksikonih: Celjskozasavski.si, Dolenjski biografski leksikon, Gorenjci.si, Koroški biografski leksikon, Pomurci.si, Primorci.si, Spodnjepodravci.si in Štajerci.si.

IZOBRAŽEVANJE:

Risoroman - delavnica o stripu in risoromanu za knjižničarke_je
Izvaja: Anja Zag Golob, VigeVageKnjige
Termin: 17. april ob 9.00 v oddelku Glasba/Film Osrednje knjižnice Celje

Temeljni namen te delavnice je knjižničarkam in knjižničarjem celjskega območja približati (predvsem) strip za odrasle. Da bi to dosegli, je treba najprej nagovoriti predsodke, ki jih morda kdo do stripa še vedno goji, in sicer da to sploh ni »prava« literatura, da je »kr neki« in morda niti ne spada zares v pravo knjižnico. Na praktičnih primerih se bomo na delavnici lotili tovrstnih dozdevkov, nakar se bomo posvetili samemu branju knjig, in sicer na praktičnih primerih bomo pogledali specifike stripovskega branja, kako potuje oko, ko bere stripovsko stran, in kaj ima na koncu od tega. Zakaj rečemo, da pri stripu seštevek napisanega in narisanega ni 2, ampak 3? Kaj je strip in kaj je risoroman, sta v sorodu? Kako se lotimo branja risoromana? Zakaj lahko služi kot izjemno pomagalo pri vzgoji bralne pismenosti tudi odraslih, ne zgolj otrok in kako ga za ta namen ustrezno uporabiti? Kam postaviti strip v knjižnici, da bo na pravem mestu? Kako (in čemu) ga priporočiti odraslim bralkam in bralcem? Kako v njem uživati?

Cilji delavnice so:
• nagovoriti in kritično pretresti predsodke zoper strip kot samostojno, drugim enakovredno literarno zvrst (da gre za lahkotno, ceneno literaturo, ki naj bo kar se da poceni ipd.),
• predstavti specifike stripa in njegov položaj v Sloveniji, v Evropi in po svetu ter razjasniti, kaj je risoroman in kak je njegov odnos do stripa,
• strip = odlično pomagalo pri vzgoji bralne pismenosti (mladih) odraslih, ne le otrok – kako ga uporabiti za populariziranje branja,
• približati strip (še posebej risoroman) knjižničarkam in knjižničarjem – v teoriji in praksi, z nebolečimi, zabavnimi praktičnimi vajami in primeri,
• konkretizacija branja stripa: kako ga beremo in po čem je to branje drugačno od npr. branja romana ali poezije – praktične vaje,
• izboljšati dejanski, fizični položaj stripa v knjižnicah (na tablah s priporočili, znotraj zemljevida knjižnice itd.).

Delavnica traja 3-4 ure (z odmori). Vključuje debato in delo samostojno ali v skupinah (odvisno od števila udeleženk_cev). Ni strukturirana kot predavanje (le, kolikor je to nujno za samo snov), temveč kot pogovor s praktičnimi vajami, da materijo usvajamo skupaj, igraje. Ni mišljeno, da je duhamorna, ker tudi strip ni; zasnovana je kot zabavno, poučno dopoldne. Z njo želimo knjižničarke in knjižničarje opolnomočiti za branje stripa ter za delo z njim, izboljšati položaj in dostopnost stripa v knjižnicah, v drugi fazi pa želimo potencialno omogočiti tudi več gostovanj stripark in striparjev v knjižnicah ter boljšo vključevanje te literarne zvrsti v tkivo knjižnic.

Prijave zbiramo do 10. aprila na povezavi:

Delavnica je brezplačna, prijave so zaradi organizacije izobraževanja in izdaje potrdil obvezne.