Max

Recenzija bukle

Max je virtuozno napisana srhljivka v Maroku rojene francoske pisateljice z resničnim ozadjem, ki nacionalsocializem predstavi še z ene manj znane perspektive – izhodišče romana je resnični program, imenovan Lebensborn, s katerim so nacisti z načrtnim razplojevanjem prej skrbno izbranih nemških moških in žensk želeli ustvariti čisto arijsko raso, ki bi vladala potem, ko bi tretji rajh zmagal v drugi svetovni vojni. Max je njen čistokrvni proizvod, deček, ki se rodi točno na Hitlerjev rojstni dan leta 1936 – zaradi česar je že takoj na začetku deležen posebne pozornosti –, potem pa je hitro odtegnjen od matere in poslan v poseben vzgojni program, ki naj bi iz njega sčasoma naredil prvovrstnega arijskega nacista. Sprva je slika nacističnega sveta, kot ga vidi Max, popolna, k temu pa prispevajo tudi začetni vojni uspehi nemške vojske, ki ga navdajajo z zanosom, kasnejše srečanje z Lukasom, poljskim Židom, ki mu začne odkrivati drugačno resnico, in sesuvanje nemške vojaške zmagovalnosti, ki svoj vrhunec doživi v porušenem Berlinu, pa Maxa prisilijo, da počasi začne lesti iz svojih slonokoščenih arijskih okvirov. Hitler in nacizem skozi otroške oči.

Renate Rugelj; Bukla 112-113

Preveri status izposoje