Nič več kot prej

Roman je ganljiva pripoved o odraščanju in žalovanju. Devetošolka Lucija začne na pobudo šolske psihologinje pisati dnevnik. Vanj zapisuje svoje občutke ob izgubi mlajše sestre. Ne more in ne more se izviti iz brezvoljnosti, bolečina ob spominu na sestrico jo hromi. V dnevniku opisuje svoj šolski vsakdanjik in družino, za katero se zdi, da se zaradi izgube vse bolj odtujuje. A naposled se stvari začnejo obračati na bolje. Luciji uspe zbrati potrebne točke za vpis na umetniško gimnazijo, zaljubi se, zgodi pa se še nekaj: v njeno družino pride živet begunska deklica Suri. Lucija jo sprva zavrača, ne želi, da bi kdorkoli zavzel Katjino mesto, počasi pa se nanjo naveže. Lucijino življenje zopet dobiva smisel, bolečina postopoma izzveneva. Pisateljico in prevajalko Manko Kremenšek Križman (1964) poznamo predvsem kot avtorico kratkih zgodb za odrasle, za katere je prejela več nagrad. "Nič več kot prej" je njen prvi mladinski roman, leta 2020 je bil nominiran za nagrado modra ptica. (povzeto po spl. str. mladinska-knjiga.si)