Modri čevlji in sreča

Založnik: Mladinska knjiga, 2008
Zvrst: roman
Priporoča: Knjižnica Slovenske Konjice

Knjiga sodi v zbirko romanov s skupnim naslovom Prva damska detektivska agencija, »najbolj hudomušno serijo kriminalnih romanov, polno človeške topline«, kot jo je imenoval Times. Ustanoviteljica in lastnica Prve damske detektivske agencije v Bocvani je ma Ramotswe, ki s svojo sodelavko ma Makutsi ob skodelici čaja rooibos razrešuje težave svojih strank. To niso velika kriminalna dejanja, temveč osebne stiske ljudi, ki se zatečejo v agencijo po pomoč. Ma Ramotswe se jih loti s tenkočutnostjo, bistrostjo, intuicijo, modrostjo in človeško toplino. Ma Ramotswe je močnejše postave in v tej knjigi premišljuje o hujšanju, ma Makutski pa si končno lahko privošči modre čevlje – čeprav neudobni, simbolizirajo njeno srečo, saj si je prvič v življenju lahko privoščila nekaj več, kot je najbolj nujno za preživetje. Sproščujoča, a tenkočutna zgodba z veliko prijaznega humorja.

Odlomek iz knjige

"»Ljudem s tradicionalno postavo drugi venomer govorijo, naj jedo manj. Njihovo življenje je pogosto polno nadlog. Vi ste znana tradicionalno grajena oseba. Če boste vi na dieti, bodo imeli vsi drugi občutek krivde. Zdelo se jim bo, da bi morali shujšati tudi oni, in to jim bo zagrenilo življenje.« Ma Potokwani je porinila eno rezino kolača pred ma Ramotswe. »Morate pojesti tole, ma, je vztrajala. »Jaz pa bom pojedla svoj kos. Tudi jaz imam tradicionalno postavo in mi, tradicionalno grajeni ljudje, moramo držati skupaj. Res moramo.« Ma Potokwani je prijela svojo rezino in odgriznila od nje velik zalogaj. »Zelo okusen je, ma,«. je zamomljala s polnimi usti. »Izvrsten kolač.« Za trenutek je ma Ramotswe oklevala. Se res želim spremeniti? se je vprašala. Ali naj kar ostanem taka kot sem, tradicionalno grajena gospa, ki rada pije rooibos in rada poseda na verandi in premišljuje? Zavzdihnila je. Veliko je dobrih namenov, ki nikoli ne bodo uresničeni. Sklenila je, da je bil tudi to eden od njih. »Mislim, da je moje diete konec, » je rekla."