Bergeracov sindrom

Bergeracov sindrom ima preprost zaplet: nekaj mesecev spremljamo skupino mladih, ki pripravljajo predstavo, ter opazujemo razvoj njihovih odnosov. Zgodba temelji na doživetjih avtorja Pabla Gutiérreza, ko je s svojimi dijaki pripravljal odrsko uprizoritev. Skozi oči skupine dijakov lahko znova odkrivamo gledališče ali ga ga doživljamo prvič z njegovimi omejitvami in čarobnostjo, trenutki obupa in evforije. Avtor skozi prvoosebno pripovedovalko Marino razmišlja o pričakovanjih, sramežljivosti, predsodkih, prijateljstvu in ljubezni. Z mladinskim romanom Bergeracov sindrom je Pablo Gutiérrez osvojil špansko nagrado Edebé za mladinsko književnost. (povzeto po spl. str. založbe Salve)