Slovenski obraz

Založnik o knjigi:

Brino Svit, pisateljico, ki že dolgo piše tako v slovenskem kot v francoskem jeziku, v Sloveniji dobro poznamo po knjigah Moreno, Con brio, Smrt slovenske primadone, Odveč srce, Coco Dias ali zlata vrata, Hvalnica ločitvi in Noč v Reykjaviku. Tokrat se bralcem ne predstavlja z romanom, temveč z besedilom, ki mu je težko določiti žanr. Gre za pripovedi in zapise o Slovencih druge ali tretje generacije, ki so jih odločitev, usoda ali zgodovinsko naključje pripeljali v Buenos Aires, pospremljene in ritmizirane s fotografskimi portreti.

"Pred dvema letoma mi je umrla mama, nenadoma nisem bila več nikogaršnja hči. Ko sem strmela v njen zadnji obraz, sem hotela razumeti nekaj o svojem oziroma o tej dediščini, ki se prenaša z jezikom in se ji reče identiteta. A ni me zanimala mirna in sama po sebi razumljiva identiteta tistih, ki živijo doma, ampak identiteta izseljencev. Zato sem odšla v Buenos Aires, kjer še danes živi približno 30.000 Slovencev in njihovih potomcev, ki so imigrirali v Argentino v dveh velikih valovih: Primorci, ki so bežali pred revščino in italijanskim fašizmom v tridesetih letih, in vsi drugi, politični, ki so bili prisiljeni zapustiti svoje domove po drugi svetovni vojni. Nenavadna ideja, se strinjam, še posebej, ker sem vzela na to pot iskanja slovenskih obrazov še nekoga, prav tako izgnanca, Poljaka in pisatelja, kar pomeni izgnanca par excellence, Witolda Gombrowicza. Sicer pa boste razumeli, za kaj gre, ko jih boste videli od blizu."

Preveri status izposoje.